דף הבית מי אנחנו סדנאות מפגשים אישיים מאמרים מדיטציה איך מגיעים צור קשר

   

מה זה דאנה?
מאת: זהר פז

דאנה היא מילה בפאלי שמשמעותה היא נדיבות או נתינה
או מתנה.
במסורת הבודהיסטית הדאנה מהווה חלק משמעותי בתרגול הרוחני של האדם,
מאחר והיא אבן יסוד חשובה בדרך של פתיחת הלב והתעוררות התודעה.
תרגול דאנה מאפשר לאדם לטפח נדיבות ורוחב לב בשלושה היבטים במחשבותיו, במילותיו ובמעשיו.

טיפוח האיכויות הפנימיות של הנדיבות והנתינה מאפשרות לנו להיפתח לטובתו של הזולת ולא להתמקד רק בטובתנו האישית. התרגול מפגיש אותנו עם הכוחות הפנימיים שמושכים אותנו לפעול למען תועלתנו האישית ולניסיון שלנו למקסם רווחים, כלומר להשיג את הטוב ביותר בעלות הנמוכה ביותר.

התרגול של הדאנה מאפשר לנו ליצור מערכת יחסי גומלין שיש בה הדדיות והיא מקיימת את עצמה כגוף אחד. יש כאן הבנה עמוקה כי האחד לא יכול להתקיים ללא השני ולהיפך.  

חשוב לציין שלתרגול הדאנה יש משמעות ברבדים רבים של החיים,
אך כדי להתמקד ניקח לדוגמה את מערכת היחסים בין מורה לתלמיד.
במערכת יחסים כזו המורה רוצה לחלוק את הידע שלו והתלמיד רוצה לקבל את אותו הידע, כלומר ללמוד. המורה אינו מורה ללא התלמיד והתלמיד אינו תלמיד ללא המורה. הם זקוקים זה לזה על מנת לקיים זה את זה.

תרגול הדאנה נטוע במסורת הרוחנית המזרחית, כך שהידע של המורה מועבר ללא תשלום נקוב.
המורה חולק בידע שלו ללא בקשת תמורה, כך הוא מתרגל נתינה ללא תנאי ומאפשר לכל אדם ללא קשר ליכולותיו הכלכליות ליהנות מפירות הלימוד והתרגול, ויחד עם זאת הוא מתרגל אמון שכל צרכיו יסופקו לו והוא יוכל להמשיך לקיים את עצמו ולחיות ברווחה.  
גם התלמיד מתרגל פתיחות ורוחב לב לחלוק את משאביו עם המורה, מתוך ההכרה בערך הלימוד עבורו ועבור אחרים והרצון לתמוך במורה, כדי שיוכל להתקיים בכבוד וברווחה וללמד עוד שנים ארוכות. הוא גם הוא לומד לנטוש את החשיבה שמצביעה על חוסר ("אין לי מספיק ואני צריך לשמור שלא יחסר לי"). חשיבה כזו סוגרת את ליבו ומצמצמת את הווייתו והוא לומד לחיות באמון ולהיווכח בשפע שקיים ("יש מספיק לכולם").

התרגול פותח אותנו להבנה כי יש דברים שאין להם תג מחיר ממשי ויחד עם זאת הם יקרי ערך, הרי לא ניתן לתמחר סדנה או לימוד שהיטיבו עם חייך, לכן דאנה אינה תשלום, אלא נתינה מהלב. ה
דאנה היא מתנה שניתנת בלב פתוח וביד רחבה ותומכת לא רק במורה ובהמשך הלימוד האישי שלך, אלא גם בקהילה ובהמשך הפצת הדהרמה (הדרך) בעולם.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מרכז ההוויה, רחוב שיפר 8א פתח תקווה, 050-9806225 , צור קשר